It Seems Great, But Shakeology is Too Expensive! What Else Can I Use?

Shakeology Shake is too expensive

By Coach Jimmy Hays Nelson

If you have been visiting my blog for any length of time, it is no secret that I love my Shakeology!  But that hasn’t always been the case.  When Shakeology came on the market, I already had success with P90X and was a cast member in Shaun T’s INSANITY DVD series.  I initially thought Shakeology was just another protein meal replacement shake, and an expensive one at that!


$120 for a bag?  Are these people nuts???  As a struggling actor living in NYC, it just didn’t seem like an expense I could take on.

That was before I educated myself on what makes Shakeology different than the $19 tub of whey protein I can get at the grocery store.

Fortunately, Beachbody CEO Carl Daikeler is a friend of mine.

Coach Jimmy and Beachbody CEO Carl Daikeler
His wife, Isabel Daikeler, is the co-creator of Shakeology. Carl did a brilliant blog post where he answers the following question:

“How Do I Really Know If This is Worth the Money When Everything Else Costs Less?”
 
There are many “protein shakes” and meal replacements that are less expensive than Shakeology. But comparisons – based on the simple “protein shake” or even “health shake” are usually off the mark because of intangibles like quality of sourcing, efficacy, and the delicate balance of incredible health benefits and delicious flavor that is unique to Shakeology. When we developed Shakeology, our goal was to fill a void in the marketplace where the benefits of the shake would live up to the promise of the line “The Healthiest Meal of the Day.”  Shakeology was designed for people who want more than protein, and for people who really expect the health benefits being represented by the ingredients on the label. With Shakeology not only do you get what you pay for, but because it tastes so good and the attention to every detail is so complete, you get more than you pay for.

As I continued to do my research I discovered that if you add in all of the separate vitamins and flavoring agents the other companies ask you to buy to (try and) match the benefits and nutritional content of Shakeology, you would easily spend over $300 every month – that’s  2 ½ times the cost of Shakeology! 

At the retail price, Shakeology breaks down to about $4 a day.  I started looking at what I spent on food while I was running around NYC from audition to audition.  Most places I went into, I grabbed quick food choices on-the-go that would cost me around $8 a meal with little-to-no nutritional value. (That doesn’t include the 2-3 Starbucks stops I would make spending at least $3 a pop during each visit!)

I also took a look in my own cabinets and the money I was spending at health food stores on vitamins, powders, joint support, digestive enzymes etc.  All that stuff adds up fast, and became completely unnecessary with Shakeology.
Tropical Shakeology

But let’s be honest, at the end of the day all you, or I really care about is two things:

1.    How does it taste?
2.    Does it work?

First, the taste was surprisingly awesome!  I tasted just about every shake on the market, and had grown accustom to ‘tolerating’ that chalky fake chocolate flavor of most.  But Shakeology really did taste like I was cheating on my diet.  I was getting to drink a milk shake every day and not feel bad about it!

Second, what were the results?  Like I said before, I was already well on my weight loss journey when I started drinking Shakeology.  I felt I was pretty fit on the outside, but I had a lot of internal issues no one could see.  Within the first month of using Shakeology consistently each day, my digestion issues were better, my skin cleared up, and my thinning hair was noticeably thicker to my stylist.

But the thing that sealed the deal for me was the effect it had on my family.  In the video below, I share how Shakeology literally saved my Dad’s life, and has allowed him to be around to be an awesome Grandfather to my son.


HOW DO I GET SHAKEOLOGY AT THE BEST PRICE?

As I stated in the video above, by ordering Shakeology on Auto Ship Home Direct, you’ll get Shakeology at the best retail price. That means that you will automatically get your Shakeology every month, so you NEVER run out!  Our clients who are on Home Direct see over twice the results than those that just place a one time order.

Don’t let the thought of Auto Ship scare you. You are not locked into any type of long term contract and it is VERY easy to cancel or postpone your order anytime by writing customerservice@beachbody.com. One of the biggest advantages of getting Auto Ship is that you receive FREE shipping and you will also receive TWO FREE WORKOUTS!

Lastly, the absolute best part, if you order Shakeology Home Direct, try it for 30 days and you aren’t 100% satisfied with any part of your experience – NO PROBLEM – you can return an EMPTY BAG and still get your money back.  I call it the Coach Jimmy Guarantee!

So what do you have to lose?  Check it out for yourself. Order Your Shakeology Here. And let me know how your Shakeology experience compares to mine!

Toast to Your Health – Coach Jimmy

5 Comments

  1. lisasaline | August 3, 2012 at 8:21 am
     

    I love my shakeology and it curbs the sugar cravings like non other. 

    Reply
    • jimmyhaysnelson | August 3, 2012 at 8:26 am
       

      Awesome @lisasaline:disqus - I NEVER MISS A DAY!!!  Delicious!

      Reply
  2. Gerardo Ali Laracuente | October 13, 2012 at 11:18 am
     

    I love the results and the taste even more. I take the Greenberry after my morning workout and one Tropical Strwbwerry a couple of hours after dnner.

    Reply
  3. Brian | August 26, 2013 at 12:38 pm
     

    I get your point, the whole $4 a day… but that’s somewhat a marketing perspective. the reality is again, $120-$150/month… which is 2/3rds my car payment… for a shake that may or may not help me. it’s a hard sell for me to do. I think if they sold individual packets for $3 a pop, people could try it out and see how it is. Outside of working at BB, there really is no way to get this at an affordable price.

    Reply
    • Jimmy | September 3, 2013 at 3:01 pm
       

      Brian – you can take any expense and either look at it as a daily expense or a monthly expense. At the end of the day it’s the same money. Many of my clients took a long hard look at what they were getting at the grocery store, weekend dinners out, bar tabs, energy drinks, Starbucks etc — and found an extra $4 a day very easily. I don’t work at Beachbody & get my Shakeology Free every month. I can help you do the same as well. If interested just email us at ClientCare@nelsongy.com

      Reply

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>